hrad Bezděz


Mapy

Mšeno

Z obce Bezděz vyjeďte po silnici č. 25915. Asi po 5 km na křižovatce odbočte vpravo a pokračujte zhruba 1 km. Opět narazíte na křižovatku a opět se dáte vpravo. Po 1300 metrech vás čeká třetí křižovatka, na které se dáte vlevo. Asi po 3,5 km odbočte na Nosálov. Po silnici č. 27321 pojedete zhruba 3 km a na křižovatce zahněte vpravo. Po 2 km odbočte ostře vlevo na Ráj a po pár minutách již uvidíte Mšeno.

Mšeno je nazýváno vstupní bránou do Kokořínska – romantického kraje nedotčené přírody, skalních útvarů a roklí. Žádný návštěvník nebude zklamán. Vítejte ve městě Mšeno, které se nachází na rozhraní okresů Mělník, Mladá Boleslav a Česká Lípa.

Historie

Název Mšeno pochází pravděpodobně od mechových porostů, kterých je v okolí mnoho. Původně se prý obec jmenovala Černá ves podle mnoha požárů, které zde řádily. První písemnou zmínku můžeme najít na listině Václava III., jíž roku 1306 daroval ves Mšeno Hynku Berkovi z Dubé. Roku 1367 bylo Mšeno povýšena na město.

Husité zde dali v letech 1398 – 1415 zbudovat kostelík sv. Jana. V 16. století dochází k rozvoji řemesel a trhů.

Doba pobělohorská zanechala na městečku neblahé následky. Nejdříve tudy táhly Sasové a Švédové, kteří zdejší kraj zcela zpustošili. Obyvatelé se sotva stihli vzpamatovat a byla zde další rána – to když v roce 1670 spálil obrovský požár 40 domů, kostel, faru, radnici i školu. Nebyl poslední, v Mšenu opět hořelo v roce 1867. Tentokrát lehlo popelem téměř celé město.

Naštěstí se zdejšímu obyvatelstvu vyhýbaly nemoci jako mor a cholera. Mezi lidmi v okolí se začalo povídat, že v Mšenu je zdravěji než v jiných městech, a tak se sem začali sjíždět lidé z blízka i z daleka. Městečko se díky tomu pomalu vzpamatovávalo a v 70. letech 19. století mělo 2375 obyvatel.

Ve Mšeně byla ke dni 1.9.2003 vyhlášena ministerstvem kultury ČR Městská památková zóna.

Lákavé Mšeno

Město Mšeno má nádherné čtvercové náměstí s hezkou radnicí a kostelem. Kostel sv. Martina byl postaven v novogotickém stylu stejně jako již zmíněná radnice. V té se nachází informační středisko. Kvůli četným požárům zde bohužel nenajdeme mnoho historických památek. O to více láká příroda, která je v okolí téměř nedotčená. Mšeno se v posledních letech stalo výchozím bodem pro cyklovýlety i pěší turistiku. Lehce dosažitelné jsou odsud hrady Kokořín a Bezděz či pískovcové útvary Pokličky nebo Skalní město.

Městské lázně

Městské lázně jsou ojedinělým architektonickým dílem celého regionu. Vznikly v roce 1932 a jsou stále velice oblíbené. Napájené jsou ze skalního pramene, a tak je voda i v tom největším horku příjemně chladná. V blízkosti lázní se nachází nádherný lesopark zvaný Debř.

Muzeum Mšeno

Muzeum Mšeno se nachází v prostorách radnice. K vidění jsou tu celkem tři expozice.

Ta první, největší, je věnována mšenským cechům. Jsou zde vystaveny starobylé cechovní štíty truhlářů, zámečníků a ševců. Dále zde můžete spatřit cechovní truhlice a ferule. Nejobdivovanější je ale v této expozici plně zařízená obuvnická dílna se všemi nástroji a dokonce s mistrem ševcem.

Druhá expozice ukazuje, jak vypadal dobový měšťanský interiér z konce 19. století. Součástí expozice je kulatý stůl se zdobenými židlemi, čalouněná pohovka, dobová truhla a empírové hodiny.

Třetí a zároveň poslední expozice je věnována mšenským rodákům – Augustinu Heřmanovi a archeologovi J. L. Píčovi.

Informace o vstupném a otevírací době muzea naleznete v sekci Kontakty.