hrad Bezděz


Mapy

Máchovo jezero

Z obce Bezděz jeďte asi 1 km po silnici č. 25915. Na křižovatce odbočte vpravo na silnici č. 38 a jí se držte 8 km. Pak už uvidíte odbočku vpravo na Doksy. Městem projedete k jezeru po vyznačené trase. Pokud máte raději pěší turistiku, vydejte se z hradu po červené turistické značce až na dokské náměstí. Odtud je cesta k jezeru značena.

Máchovo jezero

Rekreační oblast Máchova jezera leží jižně od České Lípy a obklopují ji lesy Ralské pahorkatiny se zříceninami několika významných hradů.

Romantika u vody

Romantické kouty, tolik opěvované samotným Máchou, u jezera dodnes snadno najdete. Jezero (nebo spíše „Velký rybník“, jak zní jeho původní název) najdete u Doks. Umělá nádrž má plochu 284 ha, hloubku až dvanáct metrů a její vody zadržuje sto třicet metrů dlouhá a skoro deset metrů vysoká hráz. Původně jezero sloužilo k chovu ryb, ale v současnosti se využívá hlavně k rekreačním účelům.

Trocha historie nikoho nezabije...

Jezero vzniklo již v roce 1272. V těchto místech bývalo rašeliniště jakožto pozůstatek velkého jezera, které zbylo po druhohorním moři. O obnovu se roku 1366 postaral císař Karel IV., který nechal zahradit průrvu s potokem, čímž vznikl rybník o něco větší rozloze než dnes – 350 hektarů. Uprostřed jezera se nacházejí dvě významné ornitologické rezervace – Myší a Kachní ostrůvek.

Máchův kraj aneb léto plné zábavy

Známá rekreační střediska oblasti, Doksy a Staré Splavy, přivítají ročně tisíce návštěvníků. Rekreanti věnují volné chvíle pěší i cyklo-turistice, protože lokalita je pro tyto druhy aktivního odpočinku dobře přizpůsobena. Kolem jezera najdete písečné pláže, volejbalová hřiště, dětské koutky, bungee jumping, tobogán, klouzačky i půjčovny kol, windsurfingů, šlapadel či motorových člunů. Můžete zde absolvovat okružní plavbu po jezeře na parníku nebo využít pravidelnou lodní přepravu mezi Doksy, Starými Splavy a Borným.

Kromě letního koupání v jezeře si můžete zahrát minigolf, přihlásit se na tenisový turnaj, turnaj v plážovém volejbalu, na jachetní závody nebo na každoroční běh kolem Máchova jezera.

Ani v zimě se u „Mácháče“ neunudíte. Stačí si zaběhat na lyžích nebo si zabruslit na zamrzlé vodě.

Přístup k jezeru je placený.